עו"ד מוטי שחר

החשיבות שבחקירת עמית עסקי לפני חתימת חוזה

חתימת חוזה עם עמית עסקי הינה תהליך מורכב שמצריך תכנון מוקדם. התקשרות עם שותף פוטנציאלי כרוכה בשיתוף באסטרטגיות ייחודיות של החברה ופעמים רבות מערבת חשיפת סודות מקצועיים, נכסים וירטואליים המוגנים בפטנט, תוכניות פיתוח עתידיות שאינן ידועות לכלל עובדי החברה וכדומה. תהליך יצירת שיתוף פעולה עם ישות נוספת המנוהלת על ידי עמית עסקי פוטנציאלי מחייב היכרות מעמיקה ארוכת שנים, או חקירה מקיפה על ההתנהלות העסקית והאישית במהלך הקריירה שבנה.

ניהול סיכונים על ידי מחקר רקע מעמיק על העמית העסקי הפוטנציאלי

לפני חתימת החוזה, חשוב לערוך בדיקה מעמיקה על הרקע של המועמד להיות שותף. ניתן להשתמש בחברת חקירות או בראיונות עם המועמד עצמו, ואף לתשאל את מקומות העבודה בהם עבד או עובדים בחברות אותן ניהל. פעמים רבות ניתן לגלות את החברות שאינן מופיעות בקורות החיים שאותו מועמד מציג בבדיקה פשוטה בחשבונות כמו לינקד-אין או באמצעות מנועי חיפוש.

איך ניתן לדעת אם מדובר באדם מהימן?

בדומה להעסקת עובד פוטנציאלי בחברה, במיוחד במשרות בכירות, נהוג לערוך ראיון מקיף הכולל גם סקירה וניתוח אופיו של המועמד. משרות המצריכות אחריות רבה וכן חשיפה לסודות מקצועיים, כמו גם נגישות לנכסים הפיננסיים של החברה, דורשת חקירה מקיפה שנועדה לבחון אם אכן מדובר באדם מהימן.

לפני חתימה על חוזה התקשרות רצוי לבקש מהמועמד את הסכמתו לערוך בדיקת מהימנות באמצעות מכשיר פוליגרף. תוצאות הבדיקה יכולות לחשוף האם מדובר באדם שעשוי להונות את החברה, או חלילה מצטרף כעמית עסקי שלא מתוך אינטרס משותף להביא להצלחתה, אלא דווקא על מנת להתחרות בה בעתיד.

ניסוח חוזה התקשרות המגביל אפשרויות פגיעה בחברה בעתיד

לאחר מחקר מעמיק והיכרות עם ההיסטוריה התעסוקתית שלו, עם אופיו ועם דרך התנהלותו, ניתן לנסח חוזה שיתבסס על עברו של העמית העסקי הפוטנציאלי ועל ניסיון העבר שלו, תוך הוספת הסעיפים המתאימים שנועדו להגן על החברה ועל נכסיה השונים. יש לזכור כי בתחום העסקי מידע הוא כוח, ונגישות גם למידע שאדם מנסה להסתיר באמצעות ראיון מקיף ובעזרת שימוש בפוליגרף יכולה לקבוע את עתידה של החברה. כך ניתן לדעת מראש אם שיתוף הפעולה החדש ייצג את האינטרס המשותף או יפגע בחברה בעתיד.

לסיכום, לפני שחותמים על הסכם התקשרות עם עמית עסקי ניתן להשתמש בכלל האפשרויות הטכנולוגיות שמציע העידן הנוכחי, החל מגישה לידיעות בעיתונות על אותו אדם, דרך בדיקה ברשתות החברתיות וכן ראיונות עומק ועד שימוש ביתרונות של בדיקה במכשיר פוליגרף, הנחשבת ללגיטימית לפני חתימה על חוזה כה מהותי לחברה.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO