עו"ד מוטי שחר

כללים חשובים לעריכת חוזה העברת דירה

אחד התחומים החשובים בדיני חוזים, הוא תחום המקרקעין. תחום זה כולל בין היתר, חוזים להשכרת דירה, מכירה וכן להעברה. בעוד שאופציות של מכירה והשכרה הן נפוצות ומוכרות, הרי שחוזה העברת דירה הוא דבר פחות נפוץ אך עדיין מוכר.

הרעיון של העברת דירה הוא, אם בעל הנכס מחליט להעביר את הדירה שלו למישהו אחר, למשל לילדיו או לבן או בת זוגתו, הרי שהדבר מצריך קיום חוזה ביניהם. הסיבה היא שחוזה זה מעביר, מצד אחד, את הזכויות על הנכס למי שאמור לקבל אותו, ומצד שני, הוא פוטר מאחריות את בעל הנכס ומעביר את האחריות עליו לבעלים החדשים שלו. זה נכון כמובן כלפי חוץ וכן כלפי פנים.

עסקת העברת דירה היא עסקה מאוד פשוט, בוודאי להבדיל מהעברת דירה במכירה. ישנם מקרים שונים של העברת דירה במתנה או ללא תמורה. העברת דירה במתנה יכולה להיות תחת הגדרה ברורה של מתנה או ירושה או להיות כרוכה כנגד חוב ישן או מכל סיבה אחרת, כלומר הדירה ניתנה מאחר ולא היה ניתן לתת משהו אחר. בכל מקרה, הסכם בין הצדדים חייב להיערך, גם בשביל להגדיר את הזכויות והאחריות וגם בשביל להגדיר בצורה ברורה את כל תשלומי המס השונים בנושא.

עורך דין לשון הרע מומלץ

נקודות חשובות שצריך לשים לב אליהן בעסקת העברת דירה ללא תמורה

הנקודה העיקרית היא, שכל הזכויות על הנכס בהווה ובעתיד מועברות לבעליו החדשים. לכן, אם בעתיד הוא ירצה למכור או להשכיר, הרי שהוא יוכל לעשות זאת ומבלי לפצות את בעל הנכס שהעביר לו אותו.

חשוב לומר, לא פעם עסקאות העברת דירה במתנה מתבצעות משיקולי מס שונים, למשל בשביל לא להיות מחויב בתשלום מס על דירה נוספת, מחליטים להעביר את הדירה על שם מישהו אחר. כן יש צורך בעריכת חוזה בין הצדדים שהאדם עליו רשמו את הדירה, איננו יכול לעשות בה שום שימוש ואין לו זכויות עליה. כך הוא אומנם נרשם כבעל הנכס, אך אין לו זכויות עליה.

נקודה אחרונה שצריך להתייחס אליה היא, לא פעם נקבע שדירה מועברת במתנה לקרוב משפחה מסוים, זאת במטרה למנוע סכסוך ירושה עליה. כאן חשוב לוודא שההסכם נחתם כשהצד שמעניק את הדירה במתנה הוא צלול ועושה זאת מרצונו החופשי. כמו כן, יש לוודא שהחוזה הוא מדויק ונכון, אחרת עלולים להיות מתנגדים בקרב בני המשפחה שעלולים לערער על כך בעת פתיחת הצוואה.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO