עו"ד מוטי שחר

פינוי שוכר מדירה – המדריך המלא

אין זה תמיד עניין פשוט להשכיר דירה לאדם אחר, במיוחד כאשר האחרון מתברר כבעייתי: הוא מסרב לפנות את הדירה בתום החוזה, לדוגמא, או עובר על סעיפים אחרים בהסכם. במצבים מהסוג הזה, סביר מאד להניח שתרצו לדעת מה תוכלו לעשות כדי לפנות את הדייר הסורר מהדירה שלכם, על פי לשון החוק, כמובן. המדריך הבא יעשה לכם סדר בבלאגן ויציג עבורכם את מה שמותר לכם לבצע, לצד מספר פעולות שרצוי מאד להימנע מהן.

ראשית: מה לא לעשות?

הדגש המשמעותי הראשון הוא גם אחד החשובים שבהם: פינוי דייר סרבן אינו יכול לכלול כשלעצמו שום עבירה על החוק מצדכם. כל אותם "פתרונות קסם" דוגמת החלפת המנעול, ניתוק החשמל או אפילו מעשי אלימות – אסורים בתכלית האיסור. מעבר לעובדה שחלק מהם פליליים, הם עלולים לפגוע בסיכויים שלכם לצאת בסוף המאבק כשידכם על העליונה. הסיבה היא שהרשויות בישראל מגלות אפס סובלנות למעשים מהסוג הזה, שעשויים להטות את הכף דווקא לטובתו של השוכר.

אז נכון שזה מפתה פשוט להחליף מנעול או להזמין חברת פינוי דירות שתפנה את כל החפצים למחסן או שתיקח אותם לרשותה, אך המלצתי היא להימנע מפעולות אלו, שכן כפי שכבר אמרתי – הן בעיקר עשויות לפגוע בכם ובזכויותיכם.

פינוי דייר סרבן במהירות

דרך הפעולה הנכונה

גם כשנשארים בשדה המשחק החוקי, מבינים שיש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי לפנות את השוכר מהדירה. ראשית, פנו לשוכר ונסו להבין מה בדיוק הסיבה בגללה הוא אינו מבצע את מה שהוא אמור לבצע – יש מקרים בהם מדובר באי הבנה או בבעיה נקודתית. זה השלב בו ניתן לתזכר אותו לגבי תנאי החוזה ולגבי המדיניות במקרה של הפרתו.

הדייר עדיין מסרב? השלב הבא שלכם צריך להיות הגשת תביעה לפינוי מושכר, לסניף בית משפט השלום הקרוב ביותר למיקום הנכס. שימו לב: נהוג לחלק את התהליך לשניים – פינוי הדירה בפועל מצד אחד, וטיפול בהיבטים הכספיים של הסירוב (מימוש בטחונות, פנייה לערבים וכן הלאה) מאידך. אם עדיין נותרו חובות לשוכר לאחר הבטחונות, יש צורך בתביעה נפרדת. בתרחיש החיובי, השוכר יקבל צו פינוי שמחייב אותו לעזוב את הדירה עד תאריך מסוים ויעשה זאת, בעוד שבמקרים של המשך הסירוב נדרש מכם לפנות ללשכה להוצאה לפועל. החדשות הטובות הן שהליך התביעה של פינוי מושכר קצר ביחס להליכים משפטיים אחרים.

אל תעשו את זה לבד

המורכבות היחסית של פינוי מושכר מובילה אותנו להמלצה חשובה מאד, והיא לא לצאת למערכה הזו לבד. אם אתם מזהים קושי פוטנציאלי בתהליך עקב דייר סרבן במיוחד או בשל הסכם שכירות מסועף, מומלץ שתפנו לשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום בהקדם האפשרי. הרבה פעמים ההתערבות הישירה שלו היא זו שמעבירה מסר של רצינות, אפילו אם מדובר במכתב התראה בלבד. בהליכים המגיעים לרשויות בישראל ולבתי המשפט, מיותר לציין כי התערבות עורך הדין יכולה לעשות הבדל גדול אפילו יותר.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO