עו"ד מוטי שחר

תביעת לשון הרע – מה זה אומר ומהם התנאים לתביעה?

לא פעם אנחנו שומעים בחדשות על אנשי ציבור וסלבס אשר תובעים אנשים המשמיצים אותם בגין לשון הרע. אכן, נראה כי תביעות מסוג זה הן מאד פופולריות היום, אך כדאי לדעת שהן אינן בחזקת טרנד בלבד, אלא עשויות להיות שימושיות להפליא ולסייע לכם במקרים רבים בהם אתם חשים שהשמיצו אתכם שלא בצדק, השפילו או ביזו אתכם, ואף פגעו במקור הכנסתכם או בקשרים שלכם עם חברים או בני משפחה. אם תימצאו צודקים, הרי שאתם עשויים לקבל פיצויים, וההשמצה כנגדכם תתוקן, תוכחש או שהפצתה תימנע בחוק.

לשון הרע מהי?

לשון הרע מוגדרת כאמירה אשר פוגעת בכבודו או בשמו הטוב של אדם, קבוצת אנשים או ארגון. בחוקי מדינת ישראל מופיע חוק איסור לשון הרע (התשכ"ה 1965) אשר לפיו פרסום לשון הרע עשוי להוות עוולה אזרחית בנזיקין, ואף עשוי להתגבש לעבירה פלילית. מטרת החוק היא הגנה על שמו הטוב וכבודו של האדם באמצעות איסור על פרסומים שעלולים להפיל ולבזות אותו. לשון הרע בחוק היא כל דבר שפרסומו עלול להביא להשפלה, לבוז, לשנאה או ללעג כלפי אדם או תאגיד; לפגוע במשרתו, מקצועו או משלח ידו; לבזות אותו בשל התנהגות, תכונות או מעשים אשר מיוחסים לו, מוצאו, גזעו, דתו, מינו, נטייתו המינית או מקום מגוריו.

תביעת לשון הרע

אם אתם חשים שנתקלתם באחד מהמקרים שלעיל ואתם שוקלים לנקוט בצעדים משפטיים, מוטב שתבחנו קודם לכן את התנאים להגשת תביעת לשון הרע:

  1. הושמצתם, בין אם כוניתם בכינוי גנאי או שכתבו עליכם דבר שאינו נכון.
  2. דבר ההשמצה נאמר לעוד אדם זר אחד לפחות חוץ מכם.
  3. המידע המשמיץ נאמר או פורסם בפומבי, למשל במסגרת מכתב שהופץ הלאה, בראיון בעיתון או ברדיו, בשיחה ברחוב, בטוקבק באתר או בפוסט/תגובה ברשת חברתית וכיוצא בזה.
  4. פניתם אל הגורם המשמיץ וביקשתם שיתקן את שכתב/אמר/פרסם אך הוא סירב לכך או שלא עשה זאת באופן מידתי ביחס לאמירה המקורית.

דוגמאות ללשון הרע

דוגמאות ללשון הרע בחיי היום-יום לא חסרות. דוגמא נפוצה היא לשון הרע כנגד בית עסק – אדם שחש שנפגע מבית עסק כלשהו או שיש לו בית עסק מתחרה ומנסה "להפיל" את התחרות, עשוי להשמיצו בפומבי כדי לגרום לו לאבד לקוחות. גם אישי ציבור, ובפרט פוליטיקאים, חשופים ללשון הרע: לא פעם המתנגדים להם ינסו להפיץ בפומבי מידע רגיש לגביהם (שקרי או נכון) אשר עשוי לפגוע בהם. למשל, עשויים להעליל עליהם כי הם נוהגים לבצע עבירות תנועה (גם אם מעולם לא נדרשו לשירותיו של עו"ד דיני תעבורה) או שהם מנהלים רומן מחוץ לנישואין. גם בתוך משפחות עשויים להתגלע מקרים של לשון הרע, למשל בגירושין או בחלוקת ירושה, כאשר צד אחד ינסה להשמיץ את הצד השני במטרה לזכות מן ההפקר.

לסיכום, אם נתקלתם בהשמצה כלפיכם אשר אתם חושבים שעשויה להוות לשון הרע, מומלץ להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO