עו"ד מוטי שחר

איך נזהה ונתמודד עם לשון הרע באינטרנט?

האינטרנט הוא כלי בעל יתרונות מוכחים לצורך חיפוש מידע, העברתו ושיתופו, אולם אליה וקוץ בה – בד בבד עם שימושיו החיוביים של האינטרנט, מתגלים שימושים פוגעניים שהשפעותיהם שליליות ואף פליליות. כיצד ניתן להתמודד עם מידע פוגעני שהופץ ברשת?

רבות הדרכים

קיימות מספר דרכים בהן ניתן לפגוע בשמו הטוב של אדם דרך האינטרנט. נפרט כמה מהן:

  • טוקבקים – תגובות מבזות ומעליבות על כתבות ועל טורים אינטרנטיים. הטוקבקים מפורסמים בדרך כלל על ידי כותבים אנונימיים.
  • סטטוסים – פרסום סטטוסים שליליים בפייסבוק וביתר הרשתות החברתיות.
  • הפצת תמונות מבזות – הפצה של תמונות פרטיות ברשת, ללא אישור המצולמים ובמטרה לבזותם.
  • מידע שלילי באתרים – פרסום מידע שלילי על מתחרים באתרים עסקיים.
  • פורומים – הפצת מידע שלילי בפורומים או בקבוצות סגורות.
  • התחזות – הפצת מידע כוזב בשמו של אדם אחר או בשם חברה או גוף מתוך מטרה להוציא להם שם רע ולייחס להם אמירות שיאירו אותם באור שלילי.

כיצד מתמודדים

אם פורסם עליך מידע שיש בו בחינת לשון הרע באינטרנט, פנה לאתר בו פורסם המידע ודרוש להסיר אותו בהקדם. במקביל, פנה לעורך דין מומחה בתחום, על מנת לבדוק מה זכויותיך. אם המידע השלילי אינו מוסר מן האתר לאחר פנייתך, תוכל להגיש תביעת לשון הרע כנגד האתר. בנוסף לכך, ביכולתך לדרוש לדעת את זהות המפרסם, ואם זו נמסרה לך – תוכל להגיש תביעת דיבה כנגדו.

זהות המפרסם

במקרים רבים המפרסם בוחר להישאר אלמוני, ואז עליך לבקש מן האתר לספק לך פרטים וכתובת IP. לא תמיד בקשתך תיענה, מתוך הרצון לשמור על חופש הביטוי ועל חופש הפרט. משום כך, במקרים בהם זהות המפרסם נשארת ערטילאית, כל שנותר לנפגע הוא לדרוש את הסרת המידע הפוגע מן האתר.

האם ניתן לתבוע את האתר אם זהות המפרסם אינה ידועה?

התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית, תחום האינטרנט מתפתח ומשתנה כל הזמן, וגם נושא לשון הרע באינטרנט וההתייחסות החוקית אליו הם דינמיים. היו מקרים בהם הוטלה אחריות על אתר שפורסם בו מידע שיש בו משום לשון הרע, והיו מקרים בהם בית המשפט לא ראה לנכון להטיל את האחריות על האתר. יחד עם זאת, אם הוגשה בקשה להסרת מידע פוגעני והאתר לא ביצע אותה, מנהל האתר יחשב לאחראי להפצת המידע, על כל ההשלכות הנובעות מאחריות זו.

ליווי ויעוץ

מידע פוגעני, שלילי או מבזה המופץ באינטרנט יכול לפגוע בשמם הטוב של אדם או של עסק פגיעה קשה, שיהיה קשה להשתקם ממנה. לכן, אם נפגעת מלשון הרע באינטרנט, פנה בהקדם לעורך דין מומחה בתחום על מנת לקבל יעוץ, ליווי והכוונה, כך שתוכל לפעול בדרך הטובה ביותר להשבת שמך הטוב ולעמידה על זכויותיך.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO