עו"ד מוטי שחר

תביעת לשון הרע נגד פייסבוק

הרשתות החברתיות תופסות מקום נכבד בחיינו, ויחד עם מעלותיהן קיימים גם חסרונות. אלה הופכים את המרחב האינטרנטי לזירת קרבות, בה מופץ מידע פוגעני, הגורם נזק לאנשים רבים. לקוחות רבים המשתמשים בשירותיה של חברת פיייסבוק מוצאים עצמם חשופים לפגיעות בשמם הטוב, כתוצאה ממידע פוגעני המפורסם עליהם ברשת. האם ניתן לתבוע את חברת פייסבוק במקרים בהם לא הוסר מידע פוגעני שהופץ עליך?

גוונים של פגיעה

פגיעה בשמו הטוב של אדם ברשת יכולה להתבצע בדרכים שונות: באמצעות פוסט פוגעני מכוון (מה שמכונה "שיימינג"), באמצעות הפצת מסרים פוגעניים בדף הפייסבוק של אדם או באמצעות השלמת שאילתות אוטומטיות על ידי המערכת. כמו כן, תיתכן פגיעה בשמו הטוב של אדם כתוצאה מפתיחת דף בשמו ושימוש בדף לצרכים פוגעניים. בנוסף לכך, תיתכן פגיעה בפרטיותו של אדם על ידי פרסום פרטים מהפרופיל שלו, שהאדם אינו מעוניין בפרסומם. מאמר זה ידון בפגיעה בשמו הטוב של האדם בדרך של לשון הרע.

מה ביכולתך לעשות

אם נפלת קורבן להפצת לשון הרע בפייסבוק, ביכולתך לדרוש מן החברה להסיר את המידע הפוגעני. אם החברה מסירה את המידע הפוגעני הרי שנפתרה הבעיה, ואם לא – תוכל לתבוע את החברה בבית המשפט בישראל. בארצות הברית מוענקת חסינות מלאה לחברות ולאתרים בגין פרסום לשון הרע על ידי גורם שלישי, אולם הדין בארץ בעניין זה שונה. במקרה של תביעת לשון הרע כלפי פייסבוק, לאחר שלא הסירה מידע פוגעני שנתבקשה להסיר, תציג החברה את הדברים כאילו הדיון המשפטי חייב להתבצע בארצות הברית, ושם לא יקבלו את תביעתך. טענתה של חברת פייסבוק לפיה אדם מחויב להגיש את התביעה בארצות הברית נתונה לוויכוח, וסביר להניח שבעזרת עורך דין מיומן תשכנע את בית המשפט בישראל לדחות טענה זו ולדון בתביעתך בבית דין ישראלי. השאלה היכן נדונה התביעה היא משמעותית לעניינך, מכיוון שבבית המשפט בקליפורניה יש לפייסבוק הגנה מלאה מצד החוק האמריקאי, בעוד שבבית הדין בישראל המצב יותר מאוזן.

לסיכום

אף על פי שחברת פייסבוק היא חברה גדולה, ולמרות העובדה שמבחינת החוק האמריקני מוענקת לה, לחברות דומות ולאתרים נוספים חסינות מלאה בפני תביעות לשון הרע כתוצאה ממידע שהופץ על ידי גורם שלישי, יש בידי האזרח הישראלי דרכים להתגונן. החוק הישראלי רואה בחברת פייסבוק אחראית להסרת תוכן פוגעני שמופץ באמצעותה, ולכן אדם שהופץ עליו מידע שפוגע בשמו הטוב, רשאי לפנות לחברת פייסבוק בדרישה להסרת המידע מהרשת בהקדם האפשרי. אם דרישה זו נענית בשלילה, יש באפשרות האזרח הישראלי להגיש תביעת לשון הרע כנגד פייסבוק בבית דין ישראלי.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO