עו"ד מוטי שחר

מה הן ההשלכות כלפי מי שנוהג בלשון הרע כלפי אחרים?

לשון הרע, ברמת ההגדרה הכללית, היא אמירה אשר פוגעת בשם הטוב או בכבוד של אדם פרטי, קבוצת אנשים או ארגון מסוים. ישנה התייחסות ללשון הרע עוד בתנ"ך וביהדות, אך ברור שמדובר בנושא דינמי, שעבר שינויים רבים במרוצת השנים – בין השאר, עקב כניסתו לתמונה של האינטרנט והאפשרות להפיץ מסרים פוגעניים בלחיצת כפתור.
חוק איסור לשון הרע מעוגן בישראל בחוק משנת 1965, אשר מטבע הדברים עבר אף הוא שינויים במרוצת השנים. בתנאים האלה, נדרש לשאול מהן העונשים המקובלים בחוק כנגד לשון הרע, בנקודת הזמן הנוכחית, ואילו מקרים עשויים להביא לכך.

העונשים האפשריים: מקנס ועד למאסר

נקודת המוצא היא כי הפרסום שמהווה לשון הרע עלול להוות הן עוולה בנזיקין והן עבירה פלילית של ממש, עבור כל אחד מהם העונש האפשרי הוא שונה. במקרה של עוולה אזרחית, הרי שמדובר בסכום פיצויים אשר עשוי להגיע עד ל-50,000 ש"ח באם לא הוכחה כוונת פגיעה, או לחילופין 100,000 ש"ח כאשר הצד התובע מצליח להוכיח כי בעצם הפרסום הייתה מראש כוונת פגיעה – יש להדגיש, בכל מקרה, כי רק במקרים מעטים ניתן כיום לקבל את הפיצויים ללא הוכחה של הנזק הנגרם. בנוסף לפיצויים אלה, באפשרות התובע לקבל סעדים אשר מפורטים בסעיף התשיעי לחוק, ובכלל זה צו האוסר על הפצת עותקי הפרסום ה"בעייתי", או לחילופין חיוב הצד הפוגע להביע התנצלות, לתקן את הדרכים או להכחיש אותם.
הוצאת לשון הרע, כשהיא חמורה במיוחד, עשויה להיות מוגדרת גם כעבירה פלילית, אשר העונש עליה הוא עד שנת מאסר. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמקרים אלו נדירים עד מאד, כאשר במדינות שונות בעולם בוטלה בשנים האחרונות ההגדרה של לשון הרע כעבירה פלילית לחלוטין.

כך מחליטים על העונש

על כל פנים, בעת קביעת עצם העבירה, כמו גם העונש, בית המשפט מכניס לתמונה מספר שיקולים. בין השאר, מדובר כאן על היקפה של הפגיעה (למשל, מספר האנשים שנחשפו לביטויים הפוגעניים), מעמד התובע, חומרת ההשפלה ממה סבל התובע ועוד. יש להדגיש שעל אף שבתחום זה כל מקרה נשקל לגופו, ישנה חשיבות מכרעת לתקדימי עבר משפטיים.

נפגעת מלשון הרע בפייסבוק?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO