עו"ד מוטי שחר

פינוי דייר סרבן – מה האפשרויות שלי?

אין ספק שדייר סרבן מהווה בעיה מעיקה ומדאיגה, המלווה בהרבה עוגמת נפש וכמובן בהפסדים כספיים. חשוב לדעת כי לעיתים קרובות מדובר בדפוס פעולה של אנשים מסוימים, ולכן רצוי להיות ערוכים מראש ולפעול מולם במהירות ובנחישות.

מיהו דייר סרבן

קשה מאוד לעמוד על טיבו של שוכר שאינכם יודעים כמעט כלום עליו, וזאת לאחר פגישת היכרות קצרה. לעיתים קרובות האינטואיציות והשאלות אינן מספיקות על מנת להבחין שמאחורי החיוך ושפת הגוף הנינוחה, מסתתר אדם שאינו עומד במילתו ואינו מכבד הסכמים. כך, לאחר חודש או חודשיים של תשלום כדת וכדין מתחילות להתעורר בעיות. תחילה הצ'ק חוזר או שהשוכר מבטיח שישלם בעוד שבוע, ולאחר מכן הוא אינו עונה לטלפון או ממציא אמתלות ותירוצים שונים ומשונים. בהדרגה אתם מבינים שנתקעתם עם אדם שאינו מתכוון או יכול לשלם את שכר הדירה, או שמסרב לפנות את הנכס לאחר תום תקופת החוזה. יתר על כן, ישנם אנשים המנצלים את מגבלות החוק על מנת להפוך את הדיור החינמי לדפוס פעולה, ופשוט עוברים מדירה לדירה בעוד הבעלים מעדיפים להימנע מנקיטת הליכים, ומעדיפים לוותר ולהתפשר על המגיע להם.

מה עושים נגד דיירים סרבנים

ישנן לא מעט דרכים בהן ניתן לפעול לפינוי דייר סרבן, אך למרבה הצער אין דרך פשוטה, קצרה מאוד ויעילה לחלוטין. על כן, הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא להכניס לחוזה השכירות התחייבות להעמדת ערבות בנקאית, אשר תשמש במקרים של הפרת חוזה (קראו עוד על כללים חשובים להסכם שכירות). זהו כלי עיקרי להרתעה שיאפשר כיסוי הפסדים בעת הפרה, ובנוסף לכך גם ירחיק סרבנים סדרתיים שמן הסתם יעדיפו שלא להעביר ערבות מראש. בנוסף לכך, בחוזה מומלץ להכניס סעיף המאפשר לבעל הנכס לבצע פעולות מסוימות בעת הפרה. לדוגמה, לנתק את החשמל או את הגז, להוציא חפצים מהדירה ולהעבירם למחסן, או להחליף מנעולים. אמנם מדובר בפעולות שאינן פשוטות ליישום מבחינה משפטית, אך הסעיף בהחלט עלול להרתיע מפני אי עמידה בחוזה.

נקיטת צעדים נגד הסרבן ולפינוי דייר מדירה שכורה

מלבד היערכות נכונה עוד בשלב החוזה, ניתן לפעול נגד דיירים סרבנים באמצעות בית המשפט, המשטרה וההוצאה לפועל. ראשית, ניתן לפנות לבית המשפט בתביעה לפינוי שוכר שמהווה הליך מזורז האורך כ- 60 יום, וכצעד משלים גם להגיש תביעה כספית רגילה בדרישה לקבל פיצויים כספיים מלבד נושא הפינוי. בהמשך, ניתן גם לערב את לשכת ההוצאה לפועל ולפתוח תיק כנגד החייב הן בנושא הפינוי של המושכר והן לקבלת הפיצוי הכספי. לבסוף, יש להיזהר מנקיטת צעדים עצמאיים שאינם נתמכים בחוק, מאחר שהדייר הסרבן עלול לתבוע אתכם ובמיוחד אם מדובר בסרבן סדרתי.

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO