עו"ד מוטי שחר

איך עורך דין יכול לעזור לכם במקרה של לשון הרע?

בשנים האחרונות תביעות הקשורות בלשון הרע הפכו לנפוצות יותר, בין היתר עקב התפתחות רשת האינטרנט והאפשרות לפרסם בה עמדות ואמירות העלולים לפגוע באחרים. מכאן שגם כמות הנפגעים והמואשמים בעבירות מסוג זה הולך וגדל, בעוד חוק איסור לשון הרע מספק הגנות המאזנות בין חופש הביטוי לבין הגנת שמו הטוב של האדם. כלומר, מדובר בתחום משפטי שהמקרים בו אינם בהכרח ברורים וחד משמעיים, כך שישנה חשיבות מרובה לפנייה אל עורך דין לשון הרע הבקיא בנושאים אלו.

סיוע משפטי לנפגעים מלשון הרע

הצעד הראשון שיעשה עורך הדין הוא לבחון האם עילת התביעה אכן עומדת בהוראות החוק. מהלך זה מורכב משני היבטם מרכזיים, שהראשון שבהם הוא התאמת הפרסום המסוים להגדרת לשון הרע. כלומר, שהאדם הסביר היה עלול לחוות בגינו השפלה, פגיעה או ביזוי. ההיבט השני הוא עמידת המקרה בהגדרת הפרסום המצוינת בחוק, שיכולה להיות בין היתר בעל פה או בכתב, אך בכל מקרה הייתה חייבת להגיע אל אדם אחר שאינו הניזוק או המזיק. אם ימצא עורך הדין כי שני ההיבטים הללו אכן התקיימו הרי שבעיקרון ניתן לפנות אל בית המשפט בתביעת לשון הרע. ואולם, בשלב זה איש המקצוע גם יאמוד את הסיכויים להצלחתה ויסבירם ללקוחו, לאור נסיבות המקרה וההגנות שונות שמספק החוק ועשויות לעמוד לטובתו של הצד המזיק.

החלטה על תביעה

כאמור, לפני הגשת התביעה יש לבחון היטב גם את ההגנות החלות על הנתבע במקרה זה, שעיקרן הגנת תום הלב, אמת בפרסום, והימצאות ברשימת הפרסומים המותרים. במידה שלאחר בחינת הנושאים יגיע עורך הדין למסקנה שכדאי להגיש את התביעה, הוא יבחן וייעץ ללקוחו לגבי הערכאה שאליה עדיף לו לפנות – תביעה אזרחית א קובלנה פלילית. במקרה הראשון ניתן לתבוע עד חמישים אלף שקלים מבלי צורך להוכיח נזקים, או מאה אלף שקלים אם הצליח עורך הדין להוכיח כי הדברים פורסמו בזדון. במקרה השני מוגשת קובלנה פלילית שמאפשרת הטלת עונש כגון קנסות, עבודות שירות ולעיתים גם מאסר. יש לציין כי ניתן לפנות בשני הכיוונים במקביל והם אינם סותרים זה את זה. לבסוף, בבית המשפט יפעל עורך הדין על מנת להוכיח את טענות לקוחו, בדבר עמידת המקרה בהגדרות חוק לשון הרע והפיצויים המגיעים לו בשל כך.

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO