עו"ד מוטי שחר

לשון הרע ביהדות

בספר משלי נאמר "החיים והמוות ביד הלשון". ואכן, למילותיהם של אנשים יכולות יש השפעה רבה, לפעמים אפילו יותר ממעשיהם. ביהדות יש למילים חשיבות רבה, ובפרט, היא מתייחסת ללשון הרע בחומרה. לשון הרע ביהדות נחשבת לאמירה של דבר שלילי, פוגעני או מזיק, גם אם מדובר בדבר אמת.

המשמעות של לשון הרע ביהדות

על פי היהדות, אסור להלבין פני אדם ברבים, ויתרה מזאת, אסור לדבר על אדם מאחורי גבו. הסיבה שהיהדות מייחסת ללשון הרע משמעות כה גדולה היא דווקא בגלל שטבעו של אדם הוא לייחס למילים משמעות חמורה פחות מאשר למעשים, וזאת על אף שמעשים רעים מתחילים לעתים קרובות במילים שליליות; ולכן, ההתייחסות של היהדות לנושא היא בבחינת "הקדמת תרופה למכה". בעולמנו, ואף בישראל, קרו לא מעט מקרים בהם הסתה חריפה התירה דמו של אדם או את דמה של קבוצה מסוימת באוכלוסייה, והביאה, פשוטו כמשמעו, לתקיפות חמורות ואף למקרי רצח. לפיכך, ביהדות לשון הרע היא דבר חמור אף יותר ממעשים שליליים מסוימים, כגון גזל.

ההיבטים המשפטיים של לשון הרע – בעבר ובהווה

בעבר הרחוק, על אף האיסור על לשון הרע, הסנהדרין לא היה יכול לדון אדם על אמירת לשון הרע, מאחר שלא היה מדובר בשקר. עבירת לשון הרע נחשבה למבחן אישי, מאחר שאדם יודע אם אמר לשון הרע, ובדרך כלל אומר זאת בכוונה. ולכן נחשבה זו יותר כעבירה שבין אדם למקום ופחות כעבירה שבין אדם לחברו.

מה המצב היום? מזה חמישים שנה שקיים חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965. על פי חוק זה, לשון הרע היא דבר שפרסום שלו עלול להשפיל אדם (יחד או תאגיד) מול הבריות או להפכו ליעד לשנאה, ללעג או לבוז מצדם; לפגוע במשלח ידו, משרתו, עסקו או מקצועו של אדם; לבזות אדם בשל התנהגות, מעשים או תכונות המיוחסים לו; או לבזות אדם בשל מוצאו, גזעו, דתו, מקום מגוריו, מינו או נטייתו המינית.

יש שתי דרכים משפטיות להתמודד עם לשון הרע: במשפט הפלילי, ניתן לקצוב עונש של עד שנת מאסר לאדם שמפרסם לשון הרע אם כוונתו הייתה לפגוע; ובמשפט האזרחי ניתן לתבוע בגין לשון הרע תביעת נזיקין של עד 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק.
מוטי שחר, משרד עורכי דין – מומחים בתביעות לשון הרע
נפגעתם מלשון הרע? מחפשים ייעוץ לצורך הליכים משפטיים בנושא? פנו עוד היום אל עורך דין מוטי שחר!

 

נתקלתם במקרה שנפגעת מלשון הרע?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO