עו"ד מוטי שחר

תביעת לשון הרע- דגשים חשובים

מאת: עורך דין, מגשר ובורר מוטי שחר

הוצאת לשון הרע

חוק איסור לשון הרע מגדיר הוצאת לשון הרע כפגיעה בשמו של אדם, במקרים בהם פורסמו או נאמרו דברים פוגעים, משפילים, מבזים או מעודדים כלפיו שנאה וכעס, גם אם הדברים שפורסמו או נאמרו הינם אמת לאמיתה. החוק מטפל במקרים מגוונים של לשון הרע ואפילו במקרים של לשון הרע בפייסבוק ובמקרים של לשון הרע בוואטסאפ. במקרה של דברי אמת, חוק לשון הרע מגדיר, כי פרסום הדברים חייב להיות מלווה באינטרס הברור של הציבור להיות מודע לתוכן שפורסם. חשוב להבין בעניין זה, כי אם הדברים נאמרו או פורסמו מול האדם שנפגע ועד נוסף, יכול הדבר להיחשב כעוולה אזרחית. יחד עם זאת, אם הוצאת לשון הרע תאמר או תתפרסם מול האדם שנפגע ומול לפחות עוד 2 עדים, הדבר יכול להיחשב גם כעבירה פלילית ויהיה ניתן להגיש בנוסף לתביעת לשון הרע, גם קובלנה פלילית. למעשה, מדובר בפגיעה בזכותו של אדם לשם טוב, ולכן החוק ובית המשפט יתייחס בנוסף לתוכן הדברים שנאמרו על התובע תביעת לשון הרע, גם למידת הנזק שנגרמה בעקבות הוצאת לשון הרע. כלומר, החוק אומר במילים פשוטות- שאם אדם פגע בשמכם הטוב- יכול להיות מאוד שיש לכם בסיס לתביעת לשון הרע. תביעות לשון הרע, נכתבות ומוגשות על ידי עורך דין ללשון הרע והוצאת דיבה.

הוצאת לשון הרע מול חופש הביטוי

אחד האלמנטים הבולטים בתביעת לשון הרע, הוא הניסיון לחדד באופן ברור בכל תביעה, את ההבדל בין חופש הביטוי להוצאת לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב של אדם. חוק לשון הרע, קובע למעשה מה ניתן ומה אסור לפרסם על אדם וכולל הנחיות, הגנות והקלות מוגדרות ורבות, אשר מטרתן להסדיר את ההבדל העדין והכל כך משמעותי, שבין הוצאת לשון הרע לשמירה על חופש הביטוי של עיתונאי, או כל אדם מהמניין.

עורך דין המתמחה בענייני לשון הרע- יכולות ותביעת פיצויים במהלך תביעת לשון הרע

הוצאת לשון הרע, יכולה לבוא לידי ביטוי על ידי אמרה, כתיבה, תמונה, קומיקס או כל דבר שמכוון באופן אישי כלפי אדם ושיש בו דיו בכדי לפגוע בשמו הטוב של אדם ולהיחשב כהוצאת דיבה. בכל תביעת לשון הרע, יכול עורך דין ללשון הרע לתבוע פיצויים של עד 100,000 ₪ עבור לקוח שנפגע מהוצאת דיבה, וזאת אף מבלי להוכיח נזק ממשי. ככל שמספר הנפגעים מהוצאת הדיבה גדול יותר, כך גדל סכום הפיצויים שעורך דין לשון הרע יכול לדרוש.

לצד ההגנה הבולטת על אדם שמגיש תביעת לשון הרע, חוק לשון הרע מגן גם על הפוגע ומוציא לשון הרע, על ידי פסיקה במקרים רבים של פיצויים נמוכים יחסית. בנוסף, בחוק לשון הרע ניתן למצוא פרצות כאלו ואחרות, כמו בכל חוק. עורכי דין המתמחים בתחום לשון הרע, אשר מגנים על אדם שנאשם בהוצאת לשון הרע, ישתמשו בפרצות אלו ובפסקי דין קודמים, כדי להגן על הנתבע. מתוך כך, על מנת להצליח בתביעת לשון הרע, חשוב להיעזר בעורך דין ללשון הרע מיומן, אשר יגן על שמכם הטוב בצורה הטובה והמקיפה ביותר. בנוסף, מומלץ תמיד לקרוא חומר על הנושא, על מנת להיות גם כן בקיאים יותר בזכויותיכם.

 

  •  כתבה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ו/או אינה מהווה המלצה לעשיית פעולה משפטית או הימנעות מעשייתה

 

נתקלתם במקרה שנפגעת מלשון הרע?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות

תבנית מאת:התאמה לעברית באדיבות שגיב SEO