לשון הרע בפייסבוק – מה זה באמת אומר?

לשון הרע בפייסבוק- חלק א/ עורך דין, מגשר ובורר מוטי שחר

הוצאת דיבה ולשון הרע הינו תחום שתופס יותר ויותר מקום בשנים האחרונות בחייהם של רבים. אם זו הקדמה שאפשרה ללשון הרע להגיע רחוק ומהר יותר באמצעות האינטרנט ואם זה בשל גבולות חברתיים שיוצרים פעמים רבות פעולות פזיזות מידי. בעקבות שינויים אלו ניתן לראות בשנים האחרונות בבתי המשפט יותר ויותר תביעות בגין לשון הרע בפייסבוק ותביעות בגין לשון הרע בוואטסאפ. יחד עם זאת, מערכת המשפט בישראל עומדת פעמים רבות בפני קשיים לא מבוטלים באשר לפסיקות בנושא בפוסטים שהועלו בפייסבוק ומתוך כך, הנושא עדיין לא סדור באופן מושלם. לפניכם מדריך בן שלושה חלקים שעושה סדר לגביי מהו חוק לשון הרע בפייסבוק, כיצד ניתן להימנע ממנה, כיצד תדעו שלפניכם עילה מוצדקת לתביעת לשון הרע בפייסבוק וכן מהן ההשלכות שיכולות להיות במקרה של הוצאת דיבה בפייסבוק.

מה נחשב ללשון הרע או הוצאת דיבה בפייסבוק?

כדי להוכיח שאדם הוציא דיבה על אדם אחר או קבוצת אנשים יש צורך להוכיח שני דברים חשובים: הוכחה כי פרסום או השמעת דברים נאמרו באופן שפוגע בצורה כזו או אחרת באדם, והוכחה כי הדברים שנאמרו, נאמרו במטרה לפגוע ללא אינטרס ממשי של הציבור להיות מודע למידע שנאמר או פורסם. באופן דומה, כך גם כדי להוכיח יש צורך ראשית בהוכחת שתי הנקודות הללו. יחד עם זאת, מכיוון ולשון הרע הוצאה בפייסבוק, שהינו במה חברתית ציבורית בעלת כוחות רבים, מהירים ועוצמתיים, הדבר גורם מצד אחד להוכחות קלות יותר ומצד שני למורכבויות רבות יותר ולכן חשוב להבין מה כולל החוק מעבר לשתי הנקודות הבסיסיות הנ"ל.

לשון הרע בפייסבוק

היתרונות של פייסבוק הופכים לחסרונות עבור רבים

יתרונותיו של הפייסבוק אשר הביאו למינוף והעצמה של מהפכות חברתיות, הפכו גם לחסרונות משמעותיים ופוגעניים עבור רבים.

אם בעבר אדם שרצה לפרסם ברבים מידע על זולתו היה צריך לעבור מסכת לא פשוטה של צנזורה ועריכה או פשוט לשלם סכום גבוה, הרי שכיום הודות לפייסבוק ולעוצמתו, פרסום של מידע, תמונה או מיקום הפכו להיות לנחלת הכלל ופשוטים מעין כמותם. ממש בכמה שניות תוכלו להעלות ולחשוף בפני קהל בלתי נגמר פרטים אישיים, תמונה מביכה של אדם אותו אתם אפילו לא חייבים להכיר, עובדות או דעות שיביכו או יבזו אדם אחר וכל דבר אחר העולה על דעתכם. פייסבוק נתנה לגולשיה את ההזדמנות להיות עורכים ואחראי צנזורה עצמאיים לגמרי, דבר שהוביל לצערנו גם להוצאת דיבה ולשון הרע בפייסבוק במקרים רבים מידי. בשנתיים האחרונות משרדנו טיפל בתביעות רבות בנושא. אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בשל פרסום סטאטוס אודותיהם בפייסבוק, אנשים שמערכות היחסים שלהם עם קרוביהם נפגעו בעקבות פרסום תמונות אישיות ומביכות, אנשים שנאלצו לעבור דירה בעקבות הטרדות בלתי פוסקות בפייסבוק על ידי שכניהם ועוד.

כחלק מהמגרש החדש (שכל הזמן מתחדש ומאפשר פרצות והזדמנויות חדשות ללשון הרע ופגיעות אחרות), יש חשיבות רבה ללמידת החוקים והכללים של אותו מגרש ספציפי, להכיר אירועים קודמים ולהבין במידה ונפגעתם מהי הדרך הנכונה ביותר לתביעה . בחלק ב' של המדריך נסקור מה בדיוק כוללת הוצאת לשון הרע בפייסבוק, כיצד תמנעו ממצבים בהם תתבעו בגין לשון הרע ובמידה ונפגעתם- מה חשוב לדעת כדי להצליח בתביעה ולזכות בצדק המגיע לכם.

היקף הפרסום והחשיפה ככלי לניבוי תוצאות ההליך וקבל הפיצוי:

רבות נכתב על מרכיבי תביעת לשון הרע, אך אחד העיקריים שבו הוא רכיב הפרסום. בהקשר זה, במידה והאמירה (בין בכתב בין בע"פ) הינה בגדר לשון הרע על פי הוראות החוק והפסיקה, ניתן להפעיל כלל אצבע פשוט: ככל שהפרסום והחשיפה מוגברים, כך בית המשפט ייטה להעניק את הפיצוי המקסימלי האפשרי.

  • כך למשל נפסק שעל נתבעת שפרסמה בפייסבוק אישומי שווא על אונס לשלם לתובע סך כולל של 45,000 ₪ (תאמ 42103-12/10 אלכסנדר מילמן נ' טל פרז'ון – פורסם ביום 4.11.14).
  • כך למשל נפסק שעל נתבעת שפרסמה בפייסבוק כי רו"ח הוא נוכל ופועל בניגוד לחוק לשלם לתובע סך כולל של 50,000 ₪ (א 44565-04/12 נבט סימון נ' עדנה רייטר– פורסם ביום 2.10.14).
  • כך למשל נפסק שעל נתבע שפרסם בראיון רדיו, בפייסבוק וביוטיוב כי בעל קבוצת כדורגל הוא "קוקסינל" וכלב קטן שנובח אך לא נושך, לשלם לתובע סך כולל של 65,000 ₪ (א 31574-05/12 דורון אוסדון נ' פרוספר אזגי– פורסם ביום 4.3.14)
  • כך למשל נפסק שעל נתבעות ששלחו דיוור לאלפי רואי חשבון בגנות מועמד לבחירות למועצת רואי החשבון, לשלם לתובע סך כולל של 80,000 ₪ (ת"א5699-11-10 מנירב נ' אייל ויובל ארד תקשורת(1996) בע"מ ואח'– פורסם ביום 19.2.14).

פסקי דין אלה, הם רק חלק מהמגמה המתגברת של בתי המשפט לבחון את היקף החשיפה של הפרסום שהכיל לשון הרע כנגד אדם.
ככל שהיקף הפרסום וההד שסוכה אותו פרסום הינו נרחב יותר, כך מחייב בית המשפט את הנתבע בסכום גבוה יותר, אשר במקרים רבים מהווה את הרף המקסימלי הקבוע בחוק.

המשיכו לחלק הבא של הכתבה >>
  • כתבה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ו/או אינה מהווה המלצה לעשיית פעולה משפטית או הימנעות מעשייתה.

 

נתקלתם במקרה שנפגעת מלשון הרע בפייסבוק?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות