לשון הרע בוואטסאפ

Whatsapp הינה אפליקציה פופולארית למכשירי סלולארי המאפשרת העברה מיידית של הודעות ומסרים ללא תשלום וללא הגבלה. זאת, עבור כל חברי הקבוצה שמספרם יכול להגיע עד ל-100 חברים (נכון לשנת 2015), המעבירים מסרים כגון טקסטים, תמונות, סרטונים וקטעי אודיו. מדובר באפליקציה מהמוצלחת בעולם, שלפני כשנה נרכשה על ידי פייסבוק וכיום מונה יותר מ- 800 מיליון משתמשים. למעשה, היא מאפשרת תקשורת ישירה בין חברי הקבוצה ללא שום צנזורה, ולצד היתרונות הרבים הגלומים בה קיימות גם לא מעט בעיות, בייחוד בכל הקשור ללשון הרע.

הקלות שבה קבוצת וואטס אפ עלולה לגרום ללשון הרע

קבוצות וואטס אפ מהוות פלטפורמות נגישות מאוד להעברת מסרים ויצירת קשר על בסיס יומיומי, בכל נושא ועניין. יחד עם זאת, עדיין מדובר בתקשורת דיגיטאלית שאינה פנים מול פנים, ולכן בקלות ניתן לטעות בכוונת המסרים בין אם הם נאמרו בהומור, ציניות, אירוניה או בכל גישה אחרת. כלומר, לא אחת שימוש בוואטס אפ גורם לתקשורת לקויה ופוגענית הנובעת מאי הבנת המשמעות האמיתית של המסרים. יתרה מכך, לא אחת מסרים ותגובות נוטים להתלקח לכדי התלהמות כללית, המבוססת על חצאי אמת, שמועות, רכילות או כעסים. מדובר בהתלהמות שבהחלט עלולה להיות פוגענית כנגד אחד מחברי הקבוצה, או נגד אדם או גורם חיצוני לחבריה.
לשון הרע בוואטצאפ

תביעת לשון הרע בגין מסרים בקבוצות וואטס אפ

מסר שהינו בעלי אופי פוגעני, מבייש או מבזה כלפי אדם בקבוצה או מחוצה לה, עלול להוביל לתביעת לשון הרע המבוססת על חוק איסור לשון הרע. חוק זה נועד לשמור על כבודו של אדם ואוסר פרסום ברבים של דברים הפוגעים בשמו ובכבודו של אחר. על פי החוק, במקרים מסוימים מדובר בעבירה פלילית שדינה מאסר, או בעוולה אזרחית הכרוכה בפיצויים כספיים. יתרה מכך, חשוב לדעת כי תביעת לשון הרע אינה דורשת שהפגיעה באחר תתקיים בפועל, אלא מספיק שיהיה קיים בה הפוטנציאל לפגיעה.

לחשוב פעמיים טרם פרסום הודעות בוואטס אפ

תקשורת דרך הוואטס אפ או כל אמצעי אחר באינטרנט ומחוצה לה, נמהווה את אלמנט הפרסום המוגדרת בחוק איסור לשון הרע. כפועל יוצא מכך, האחריות של כל דבר המתפרסם בוואטס אפ מוטלת על מפרסמיו, ובמידה שהדברים פוגעים באדם אחר הם עלולים להוביל לתביעה משפטית בגין לשון הרע. לכן, למרות תחושת האינטימיות והפרטיות שיש בקבוצת וואטס אפ, חשוב להבין כי מדובר באמצעי תקשורת לכל דבר ושיש להימנע מכל אמירה פוגענית כלפי אדם אחר.

 

נפגעת מלשון הרע בוואטסאפ?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות