לשון הרע באינטרנט

בזכות רשת האינטרנט כל אחד יכול בימינו להביע את דעתו האישית בפומבי, בין אם באמצעות בלוגים, טוקבקים או כל אמצעי אחר הקיים ברשת. בבלוגים ובפלטפורמות אחרות מפרסמים אנשים את דעותיהם לגבי קשת רחבה של נושאים, ולעיתים אף מביעים דעותיהם אודות אנשים אחרים. בתוך כך, האפשרות להבעת דעה פומבית וללא כל צנזורה, גורמת לגולשים לכתוב דברי לשון הרע, ולהסתכן בתביעה מבלי שיהיו מודעים לעניין.

הוצאת לשון הרע ברשת האינטרנט

ניקח לדוגמא מקרה של אדם שלא היה מרוצה משירות שקיבל מאיש מקצוע מסויים (שרברב, איש מחשבים וכדומה), ולמחרת הוא רושם ומפרסם את דעתו על כך בבלוג שלו. מתוך סערת הרגשות הוא מפליג ומגזים בתיאורי גנאי של איש השירות ("לא אמין", "לא מקצועי", "גנב" וכדומה), ואף ממליץ לחבריו ברשת שלא להתקרב אליו. ואולם, חשוב לדעת כי פרסום זה יכול בהחלט להיחשב כהוצאת דיבה וכלשון הרע, ועלול להוביל להגשת תביעה כנגד הכותב בבלוג על ידי אותו איש מקצוע.

איסור לשון הרע באינטרנט בכלל ובבלוגים בפרט

חוק איסור לשון הרע מטיל את אחריות הפרסום על כותב הדברים עצמו, וגם על אמצעי התקשורת שדרכם פורסמה הידיעה. יחד עם זאת, רשת האינטרנט אינה רשומה כאמצעי תקשורת בחוק, ולכן אחריות ספקי שירותים באינטרנט לתכנים המפורסמים בפלטפורמות שלהם הינה סוגיה שנויה במחלוקת. מורכבותה באה לידי ביטוי בבלוגים הדורשים לבחון את התכנים הנכתבים ואת ההודעה המסוימת. כמו כן, קיימת שאלה לגבי זהות המפרסם, בין אם הבלוגר עצמו או תגובות של קוראי הבלוג. במילים אחרות, גם בעת כתיבת בלוג אישי לכאורה קיימת חשיבות מרובה להכרת החוק, ולנתינת הדעת אודות משמעות התכנים המפורסמים.

הכל על לשון הרגע באינטרנט

מורכבות היישום של איסור לשון הרע באינטרנט

יישומו של חוק איסור לשון הרע באינטרנט הופך להרבה יותר מורכב בשל אופייה הבינלאומי וחוצה הגבלות של הרשת. כך לדוגמא, החוק הישראלי אודות איסור לשון הרע תקף רק בגבולות המדינה. כלומר, אדם הרושם בלוג במדינה אחרת, או אפילו אם השרת של הבלוג נמצא במדינה אחרת, לכאורה אינו כפוף לחוקי המדינה בה פורסם הבלוג. יחד עם זאת, בימינו גם נושא הסמכות הטרילטראליות אינה חד משמעית כאשר הדברים נוגעים לרשת האינטרנט.

לסיכום

הרשת מהווה אמצעי תקשורת חיוני המאפשר לכל אחד לקבל ולספק מידע ללא מגבלות טריטוריאליות. ואולם, פתיחותה וזמינותה מהווה פתח לגרימת עולות ולהוצאת לשון הרע. הגשת תביעה בגין לשון הרע באינטרנט הינה תחום מורכב וחדש יחסית, הדורש להבין מי נושא בנטל האחריות, כיצד ניתן לתובעו ועוד סוגיות רבות ושונות.

 

נתקלתם במקרה שפגעו בכם באינטרנט?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות