חוק איסור לשון הרע במילים פשוטות

lashon-law
פרסמו נגדכם בפומבי מידע פוגעני או שקרי? אם כן, אתכם יכולים למנוע את המשך הפרסום ואף לזכות בפיצוי, ללא צורך להוכיח שנגרם לכם נזק בפועל. זאת בזכות חוק איסור לשון הרע שנועד להגן על שמו וכבודו של הפרט, על ידי איסור פרסומן של ידיעות שקיים בהן יסוד של פגיעה, ביזוי או השפלה כנגד אדם. חוק זה שנחקק בשנת 1965 ומאז עבר מספר תיקונים מורכב מ- 4 פרקים ו- 27 סעיפים, בהם מוגדר מהי לשון הרע ומתי אסור או מותר לפרסם מידע אשר מכיל לשון הרע.

הגדרת החוק ללשון הרע

על פי החוק, לשון הרע הינה פרסום אמירה ברבים שיכולה להשפיל, לפגוע או לבזות את האדם שכנגדו נאמרו הדברים, לרבות פגיעה באדם בגין גילו, אמונתו, מינו או מוצאו. בעיני החוק, פרסום בפומבי מתחיל בשני אנשים ומעלה, ואילו מידת הפגיעה נבחנת על פי מבחן האדם הסביר וכיצד זה יכול היה לפרש את הדברים. יתרה מכך, לשון הרע נחשבת לכזו גם אם הדבר נאמר בעקיפין וברמיזה, והוא כולל התבטאות יש בה כדי לפגוע בעיסוקו, מקצועו או משרתו של אדם. כמו כן, התבטאות פוגענית יכולה להתבטא באופנים שונים כגון דיבור, כתב, ציור ואפילו בצליל. עוד יש לציין כי לשון הרע יכולה להוות עילה לעבירה פלילית ולתביעה בגין עוולה אזרחית. בתביעה פלילית גזר הדין המרבי הינו שנת מאסר אחת, ובעוולה אזרחית התובע יכול לדרוש פיצויים כספיים מהנתבע מבלי שיידרש להוכיח כי נגרם לו נזק. לבסוף, החוק מטיל את האחריות לדבר לשון הרע לא רק על אומרם, אלא גם על אמצעי התקשורת שפרסמו את הדברים.

קבלת פיצויים כספים ללא צורך בהוכחת נזק

היתרון הגדול שבתביעות לשון הרע נעוץ בכך שהחוק אינו דורש הוכחת נזק. למעשה, פגיעת לשון הרע אינה חייבת להתקיים בפועל ובעיני החוק מספיק שיתקיים בה הפוטנציאל לגרימת נזק. הווה אומר, שמעצם הוכחת פרסום של לשון הרע יכול התובע לזכות בפיצויים כספיים, שעשויים אף להגיע ל- 100,000 ₪, וזאת כאמור בלא שיידרש להוכיח כי נגרם לו נזק ממשי.

הגשת תביעה לשון הרע

אמנם הגשת תביעה בגין לשון הרע אינה נדרשת בהוכחת נזקים, אך היא כן דורשת להוכיח כי המעשה עונה להגדרות החוק ואיסוריו וכי הפרסום אינו חוסה תחת ההגנות הרבות הקבועות בחוק. מדובר בהגדרות המחייבות מציאת איזון בין פגיעה בזולת לבין הזכות לחופש הביטוי. לכן, בטרם הגשת התביעה יש לפנות אל עורך דין על מנת להבין אם המעשה עומד בהגדרה ואם קיימת עילה לתביעה.

 

נתקלתם במקרה שנפגעת מלשון הרע?
צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 072-2343435 או לחצו כאן!

 

תחומי לשון הרע נוספים:

חוק איסור לשון הרעלשון הרע בפייסבוקלשון הרע באינטרנט
הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דיןלשון הרע בעבודהלשון הרע ביהדות